راهنمای استفاده از سایت


شناخت باشگاه دانش و آشنایی با نحوه استفاده و فعالیت در آن

 

1- معرفی کلی باشگاه

2- اهداف و رسالت ها

3- عضویت در باشگاه دانش

4- هزینه های عضویت و خدمات باشگاه دانش

5- امتیاز عملکرد علمی (SPS) چیست؟

6- ارتقاء امتیاز عملکرد علمی (SPS)

6-1- معرفی سایر پژوهشگران برای عضویت در باشگاه

6-2- تکمیل فرم عضویت ویژه باشگاه

6-3- ارائه نتایج مطالعه و بررسی مقاله های دانلود شده

6-4- مشارکت و فعالیت در کارگاه ها و بخش های دیگر باشگاه

7- منابع مقالات باشگاه و نحوه جستجو و دریافت مقاله ها

7-1- جستجوی سریع

7-2- جستجوی پیشرفته

7-3- دریافت مقاله بر اساس DOI

8- خدمات باشگاه دانش

8-1- دانلود مقاله های مجلات معتبر SPS >= 1

8-2- دانلود کتابهای الکترونیکی SPS >= 1

8-3- کارگاه مقاله خوانی SPS >= 2

8-4- کارگاه ترجمه SPS >= 2.5

8-5- کارگاه بحث علمی و تخصصی SPS >= 3

8-6- اتاق پروژه SPS >= 4

8-7- میز پژوهش SPS >= 5.5

 


 

 

 

1- معرفی کلی باشگاه:

 

«باشگاه دانش» با هدف ارتقاء کیفی و کمی پژوهش­های مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی طراحی و راه اندازی شده است. اولین مانعی که در این راه پیش روی پژوهشگران گرانقدر کشور وجود دارد، دسترسی آسان و راحت به منابع علمی جهانی شامل مقاله های مجلات معتبر (ISI) و کتابهای دیجیتال (Ebooks) می باشد.

این باشگاه در اولین گام و بلافاصله پس از عضویت شما در باشگاه، دسترسی رایگان و نامحدود به تمام منابع در دسترس خود را در اختیار شما پژوهشگران قرار می دهد. علاوه بر آن ترجمه فارسی عنوان، چکیده مقاله و کلمات کلیدی مقاله هایی که از طریق جستجوی پیشرفته در دسترس خواهند بود (به بخش منابع مقالات مراجعه شود) در اختیار شما پژوهشگران قرار خواهد گرفت. از دیگر بخش های باشگاه دانش علاوه بر دانلود مقالات معتبر و کتابهای الکترونیکی، کارگاه مقاله خوانی، کارگاه ترجمه، کارگاه بحث علمی-تخصصی، اتاق پروژه و میز پژوهش است. معیار دسترسی شما به امکانات باشگاه، میزان فعالیت شما است که با شاخصی تحت عنوان امتیاز عملکرد علمی (SPS) (Scientific Performance Score) یا همان SciPerScore و یا مخفف SPS سنجیده می شود.

شما به محض عضویت در باشگاه دارای امتیاز عملکرد علمی (SPS) برابر با یک (1.00) خواهید بود که با این امتیاز دسترسی به بخش دانلود مقالات و کتابها را خواهید داشت. برای استفاده از دیگر خدمات سایت لازم است تا امتیاز عملکرد علمی (SPS) خود را ارتقاء دهید. جزییات مربوط به نحوه ارتقای امتیاز عملکرد علمی (SPS)، حداقل امتیاز مورد نیاز برای استفاده از هر بخش از سایت، امکانات و مزایای هر بخش از باشگاه در ادامه این راهنما آمده است.

 

 

 

2- اهداف و رسالت ها

 

 باشگاه دانش به دنبال دستیابی به اهداف و رسالت های خود که همانا ارتقاء سطح کیفی و کمی پروژه­های پژوهشی دانشگاهی و کاربردی صنعتی است، گام های عملی زیر را در نظر دارد:

  • ایجاد زیرساخت­های لازم برای دستیابی یکسان، ساده و رایگان تمام پژوهشگران در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی به منابع علمی و پژوهشی بین المللی اعم از کتب و مقالات.
  • ایجاد امکان جستجو و مطالعه متن فارسی منابع بین المللی در کنار متون انگلیسی آنها.
  • جمع آوری و ارائه نظرات، دیدگاه­ها و جمع بندی پژوهشگران از مقالات و منابع مطالعه شده در قالب کارگاه مقاله خوانی و دریافت نظرات و دیدگاه­های دیگر پژوهشگران در خصوص این جمع بندی ها به منظور کاهش زمان بررسی منابع و مقالات در نظر گرفته شده به عنوان منابع پژوهش.
  • کمک و یاری پژوهشگران برای یافتن و دسترسی آسان تر و سریعتر به منابع ارزشمند و مفید برای پژوهش با ارائه و دسته بندی منابع هر مقاله.
  • ایجاد کارگاه ترجمه برای بهبود و ارتقاء کیفیت ترجمه متون اصلی هر مقاله شامل عنوان، چکیده مقاله و کلمات کلیدی و در ادامه بهبود و ارتقاء کیفیت ترجمه اصل مقاله ها با استفاده از خرد و تجربه اعضای باشگاه.
  • ایجاد بستر مناسب به منظور بحث و تبادل نظر علمی و تخصصی در خصوص موضوعات مختلف پژوهشی توسط پژوهشگران و اساتید عضو باشگاه.
  • ایجاد شبکه گسترده پژوهشگران کشور به منظور ارتباط بهتر پژوهشگران با یکدیگر برای کاهش دوباره کاری ها و کاهش پژوهش ها و پروژه های تکراری و ارتقاء سطح کمی و کیفی پژوهش ها از طریق به اشتراک گذاری دانش و تجربه پژوهشگران موضوعات مختلف با یکدیگر و انتقال نتایج و تجربیات پژوهش های پیشین به پروژه های جدید.
  • ایجاد شبکه گسترده پژوهشگران به منظور حمایت های مالی و علمی از پژوهشگران و علاقه مندان به این حوزه از طریق همکاری در پروژه های پژوهشی دارای حمایت مالی از صنعت.

 

 

 

3- عضویت در باشگاه دانش:

 

برای عضویت در باشگاه دانش کافی است فرم عضویت شامل نام، ایمیل و تلفن همراه خود را تکمیل نمایید و با انتخاب نام کاربری و رمز عبور شما عضو باشگاه خواهید شد. با کیلک بر روی لینک فعالسازی عضویت که در ایمیل ارسالی وجود دارد به قسمتی وارد می شوید که می توانید کد فعالسازی که به تلفن همراه شما پیامک شده است را واردکنید.

به این ترتیب عضویت شما فعال شده و شما با امتیاز عملکرد علمی (SPS) 1.00 می توانید فعالیت خود را در باشگاه آغاز نمایید. با این امتیاز و تنها با عضویت در باشگاه می توانید از خدمات نامحدود و رایگان دانلود مقاله ها، مطالعه و بررسی ترجمه فارسی مقاله ها و دانلود کتابهای الکترونیکی انگلیسی بهره ببرید. برای آگاهی از سایر خدمات باشگاه و شرایط استفاده از آنها ادامه راهنما را مطالعه نمایید.

 

 

 

4- هزینه های عضویت و خدمات باشگاه دانش:

 

هزینه عضویت در باشگاه برای افرادی که تا تاریخ 31 شهریور ماه 1394 به عضویت باشگاه در آمده باشند به مدت یک ماه رایگان است. هزینه تمدید عضویت برای بعد از دوره رایگان ماهانه 5 هزار تومان است. لازم به ذکر است شرایط ویژه ای برای عضویت در دوره های مختلف معرفی خواهد شد که با ورود به منوی تمدید عضویت آنها را شاهد خواهید بود.

با پرداخت حق عضویت ماهانه، تمام امکانات و خدمات باشگاه برای اعضاء رایگان بوده و هیچ وجه دیگری دریافت نخواهد شد. لازم به یادآوری نیست که این مبلغ بهای تنها دو مقاله مجلات معتبر از سایتهای ارائه دهنده خدمات مقالات است که در این باشگاه به صورت رایگان و نامحدود ارائه می شود.

 

 

 

5- امتیاز عملکرد علمی (SPS) چیست؟

 

امتیاز عملکرد علمی (SPS) که معادل لاتین Scientific Performance Score است و با معادل های SciPerScore و یا مخفف SPS شناخته می­شود، شاخصی است برای سنجش فعالیت پژوهشی شما در باشگاه دانش که علاوه بر معرفی میزان علاقه مندی شما به مشارکت در تبادلات پژوهشی با سایر پژوهشگران و میزان به اشتراک گذاری دانش و تجربه خود و یا استفاده از دانش و تجربه دیگران، تعیین کننده میزان دسترسی شما به امکانات و بخش های مختلف باشگاه است.

پژوهشگران گرانقدر با عضویت در باشگاه دارای امتیاز عملکرد علمی (SPS) برابر با یک (1.00) خواهند بود که با این امتیاز، امکانات دانلود نامحدود و رایگان مقالات مجلات معتبر خارجی و همچنین کتابهای الکترونیکی لاتین برای شما فعال خواهد شد. این امتیاز پس از ورود به حساب کاربری در گوشه سمت راست بالای صفحه برای شما نمایش داده می شود.

 

 

 

6- ارتقاء امتیاز عملکرد علمی (SPS)

 

همانطور که در معرفی باشگاه عنوان شد، هدف از این باشگاه همفکری و مشارکت پژوهشگران در پژوهش ­های تعریف شده در سطوح مختلف تحصیلات تکمیلی و همچنین پژوهش های کابردی با حمایت صنعت است. لازمه تشکیل چنین هم افزایی ­ای مشارکت و فعالیت پژوهشگران اعم از دانشجویان، فارغ التحصیلان و استادان بزرگوار در باشگاه دانش است. به همین منظور در کنار سایر فعالیت های علمی و پژوهشی که در این باشگاه انجام خواهید داد که منجر به ارتقاء امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما خواهد شد، معرفی سایر پژوهشگران نیز در مرحله اول می تواند مقدار محدودی امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما را ارتقاء دهد. شیوه هایی که در حال حاضر می تواند برای ارتقاء امتیاز عملکرد علمی (SPS) مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

 

 

6-1- معرفی سایر پژوهشگران برای عضویت در باشگاه: شما می توانید با معرفی هر پژوهشگر به باشگاه، امتیاز عملکرد علمی (SPS) خود را به مقدار 0.02 ارتقاء دهید. همچنین در صورتی که هر یک از افراد معرفی شده توسط شما با استفاده از دعوت نامه ارسال شده به ایشان، به عضویت باشگاه در بیایند، امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما 0.03 دیگر نیز ارتقاء خواهد یافت. لازم به ذکر است در هر زمان حداکثر 5 دعوت نامه می توانید ارسال نمایید که با عضویت هر یک از مدعوین شما، امکان ارسال یک دعوتنامه دیگر برای شما فراهم خواهد شد. در حال حاضر محدودیتی برای حداکثر امتیاز کسب شده از طریق معرفی پژوهشگران به باشگاه وجود ندارد.

 

 

 

6-2- تکمیل فرم عضویت ویژه باشگاه: همانطور که در بدو عضویت شاهد بودید، عضویت شما در باشگاه با دریافت حداقل اطلاعات ارتباطی شما شامل ایمیل و شماره تلفن همراه صورت گرفت. اعتقاد ما بر این است که نقطه قوت باشگاه دانش، شما اعضای گرانقدر و پژوهشگران ارجمند هستید. از آنجایی که در این باشگاه کارگاه های مختلفی برای مقاله خوانی، ترجمه، پروژه های پژوهشی، بحث های فنی و تخصصی و میز پژوهش در نظر گرفته شده است، به منظور مدیریت و راهبری بهینه این بخش­ها لازم است اطلاعات پژوهشی شما در باشگاه ثبت گردد. در صورتی که شما حداقل اطلاعات پژوهشی مانند زمینه تخصصی، موضوع رساله های دکتری و کارشناسی ارشد و در صورتی که از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه ها هستید زمینه های پژوهشی خود را به ما اعلام فرمایید این اطلاعات در مدیریت بهتر باشگاه به ما یاری خواهد رساند و به این ترتیب به قدردانی از این اعتماد شما، امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما 0.10 ارتقاء خواهد یافت.

 

 

 

 

6-3- ارائه نتایج مطالعه و بررسی مقاله های دانلود شده: یکی از راهکارهای اصلی برای ارتقاء امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما ارائه نتایج مطالعه و بررسی مقاله های دانلود شده توسط شما است. در مرحله اول و قبل از ورود به کارگاه مقاله خوانی (یعنی زمانی که هنوز امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما به 2.00 نرسیده است) شما با ارائه 4 مرور برای مقاله های مطالعه شده می توانید امتیاز عملکرد علمی (SPS) خود را حداکثر به مقدار 0.40 واحد ارتقاء دهید. کسب این امتیاز مشروط به این است که مطلب نوشته شده توسط شما درباره مقاله ها در کارگاه مقاله خوانی رای منفی دریافت ننماید.

 

در صورتی که امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما به 2 برسد شما می توانید وارد کارگاه مقاله خوانی شده و علاوه بر استفاده از مطالب بارگذاری شده سایر پژوهشگران درباره مقاله هایی که به پژوهش شما مرتبط است، می توانید مطالب و نظرات خود را نیز بارگذاری نمایید. فرآیند اتقاء امتیاز عملکرد علمی (SPS) بر اساس فعالیت شما در کارگاه مقاله خوانی در بخش مربوط به همان کارگاه ارائه شده است.

 

 

 

6-4- مشارکت و فعالیت در کارگاه ها و بخش های دیگر باشگاه:  با افزایش امتیاز عملکرد علمی (SPS) شما و بازشدن دسترسی شما به هر کارگاه و یا بخش، با فعالیت در آن، مطابق ضوابط و قوانین همان بخش، می توانید امتیاز عملکرد علمی (SPS) خود را افزایش دهید.

 

 

 

 

7- منابع مقالات باشگاه و نحوه جستجو و دریافت مقاله ها:

 

شما به سه طریق می توانید در مقالات مجلات معتبر از طریق این باشگاه جستجو و مقاله خود را دریافت نمایید. لازم به ذکر است در هر یک از این روش ها به منابع و بانک داده های مختلفی متصل خواهید شد که نتایج جستجو برای شما متفاوت خواهد بود و همچنین احتمال دسترسی به فایل اصل مقاله و همچنین ترجمه فارسی مقاله در روش های مختلف مطابق توضیح زیر متفاوت است. لازم به ذکر است در تمام فیلد های جستجو می توانید از عبارات و کلمات فارسی به جای انگلیسی استفاده کنید و موتور باشگاه دانش به طور خود کار عبارات و کلمات شما را به انگلیسی ترجمه و جستجو را انجام خواهد داد.

 

 

 

7-1- جستجوی سریع:

 

در این روش بخشی از عنوان یا متن مقاله در یک باکس درج شده و موتور جستجو گر باشگاه با استفاده از روش های خاص این متن را در بین تقریبا تمام مقاله­های معتبر علمی بین المللی (بیش از 74 میلیون) جستجو کرده و نتایج بر اساس میزان ارتباط منبع معرفی شده با متن جستجو شده در اختیار شما قرار می دهد. نتایج جستجو تنها شامل عنوان مقاله، نویسندگان و سال انتشار و شناسه دیجیتالی سند (DOI) خواهد بود. در این حالت شما با کلیک بر روی عنوان مقاله میتوانید فایل اصل مقاله را مستقیما دریافت نمایید. در این حالت ممکن است فایل اصل مقاله در منابع بین المللی در دسترس سایت موجود نباشد که پیغام خطا نشان داده خواهد شد. هر چه سال انتشار مقاله جدیدتر باشد احتمال دسترسی به فایل اصل مقاله بیشتر است. این باشگاه در تلاش برای راه اندازی سیستمی به منظور دسترسی صد در صدی به تمام منابع علمی است.

 

 

 

7-2- جستجوی پیشرفته:

 

در این حالت شما می توانید به صورت کاملا هوشمند و جامع، کلمات و مفاهیم مورد نظر خود را در تمام بخش های مقاله اعم از خلاصه مقاله، عنوان مقاله، کلمات کلیدی، نویسندگان، سال انتشار و نام مجله به تفکیک جستجو نمایید و نتایج جستجو به ترتیب حروف الفبا و با دقت بالایی متنناسب با نیاز پژوهشی شما نمایش داده می شود. در این حالت پس از نمایش نتایج جستجو شما می توانید روی عنوان مقاله کلیک کرده و متن کامل خلاصه مقاله را و تمام اطلاعات دیگر اشاره شده در بالا را به همراه ترجمه فارسی آن مطالعه نمایید. لازم به ذکر است بانک داده های این بخش شامل بیش از چند میلیون مقاله است و روزانه چند ده هزار مقاله به آن افزوده می شود. و شما در هر بار جستجوی یک عبارت می توانید مقالات بیشتری را در نتایج مشاهده نمایید. پس از مطالعه خلاصه مقاله در صورت تمایل به دریافت آن روی لینک مربوط به دریافت اصل مقاله کلیک کرده و در صورت در دسترس بودن فایل اصل مقاله، آن را مستقیما از سایت دریافت خواهید نمود. در این حالت ممکن است فایل اصل مقاله در منابع بین المللی در دسترس سایت موجود نباشد که پیغام خطا نشان داده خواهد شد. هر چه سال انتشار مقاله جدیدتر باشد احتمال دسترسی به فایل اصل مقاله بیشتر است. این باشگاه در تلاش برای راه اندازی سیستمی به منظور دسترسی صد در صدی به تمام منابع علمی است.

 

 

 

7-3- دریافت مقاله بر اساس DOI

 

تمام مقالات منتشر شده در مجلات معتبر علمی بین المللی (ISI) دارای یک شناسه یکتا برای شناسایی سند در منابع بین المللی هستند که تحت عنوان DOI شناخته می شود. شما با استفاده از وب سایت انتشارات مختلف می توانید DOI مقاله مورد نظر خود را بیابید. با وارد کردن شناسه دیجیتالی مقاله در قسمت دریافت مقاله بر اساس DOI می توانید مقاله خود را در صورت موجود بودن در منابع بین المللی دریافت نمایید. توجه فرمایید که در این حالت دیگر جستجو انجام نشده و مستقیما لینک دریافت فایل اصل مقاله با ارائه اطلاعات جزیی از مقاله در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در این حالت ممکن است فایل اصل مقاله در منابع بین المللی در دسترس سایت موجود نباشد که پیغام خطا نشان داده خواهد شد. هر چه سال انتشار مقاله جدیدتر باشد احتمال دسترسی به فایل اصل مقاله بیشتر است. این باشگاه در تلاش برای راه اندازی سیستمی به منظور دسترسی صد در صدی به تمام منابع علمی است.

 

 

 

8- خدمات باشگاه دانش

 

باشگاه دانش یک مجموعه علمی و پژوهشی است که با هدف تسهیل و هدف­مندسازی فرآیندها و پروژه­های پژوهشی در کشور ایجاد شده است. تمام خدمات باشگاه برای اعضای باشگاه رایگان می باشد.

 

 

 

8-1- دانلود مقاله های مجلات معتبر SPS >= 1

 

اعضای باشگاه با امتیاز عملکرد علمی حداقل یک (SPS >= 1) می توانند با استفاده از سه روش توضیح داده شده در بخش منابع باشگاه و نحوه جستجو، نسبت به جستجو و دریافت مقاله مورد نظر خود اقدام نمایند. همانطور که در بخش مربوط توضیح داده شده است در صورت استفاده از برخی از روش های جتسجو ترجمه فارسی مقالات نیز به اعضای باشگاه ارائه خواهد شد. لازم به ذکر است تمام مقاله های ارائه شده در این باشگاه بلافاصله پس از جستجو توسط اعضای باشگاه قابل دریافت و ذخیره سازی می باشد.

 

 

 

8-2- دانلود کتابهای الکترونیکی SPS >= 1

 

اعضای باشگاه با امتیاز عملکرد علمی حداقل یک (SPS >= 1) می توانند به بیش از 500.000 (پانصد هزار) کتاب الکترونیکی جدید و به روز در حوزه های مختلف دانش دسترسی داشته باشند. با توجه به حجم بیش از 10 ترابایتی این مجموعه کتاب­ها، امکان قرارگیری آنها بر روی سرور مقدور نبوده و به این دلیل کتابهای الکترونیکی بلافاصله پس از جستجو توسط اعضای باشگاه قابل دانلود نبوده و لینک دانلود کتاب پس از مدت کوتاهی برای کاربران ارسال خواهد شد.

 

 

 

8-3- کارگاه مقاله خوانی SPS >= 2

 

اعضای باشگاه با امتیاز عملکرد علمی حداقل دو (SPS >= 2) به این کارگاه دسترسی خواهند داشت. از مزیت های دسترسی به این باشگاه این است که قبل از مطالعه چند مقاله خارجی و اختصاص ساعت ها وقت به این کار برای انتخاب بهترین مقاله ها و متناسب ترین آنها با موضوع پژوهش، می توانند در این کارگاه نظرات و دیدگاه های سایر پژوهشگران در خصوص مقاله ها و همچنین خلاصه های تهیه شده توسط سایرین را مشاهده و مطالعه نمایند. فعالیت در این باشگاه برای افزایش امتیاز عملکرد علمی (SPS) ضوابط خاص خود را دارد که در داخل کارگاه تعریف و ارائه شده است.

 

 

 

8-4- کارگاه ترجمه

 

اطلاعات تکمیلی این بخش به زودی بارگذاری می شود.

 

 

 

8-5- کارگاه بحث علمی و تخصصی

 

اطلاعات تکمیلی این بخش به زودی بارگذاری می شود.

 

 

 

8-6- اتاق پروژه

 

اطلاعات تکمیلی این بخش به زودی بارگذاری می شود.

 

 

 

8-7- میز پژوهش

 

اطلاعات تکمیلی این بخش به زودی بارگذاری می شود.

 

 

نوشته شده در تاریخ: 1394/6/16 (139502 مشاهده)

[ بازگشت ]

برگشت به بالا
× 🎁 تخفیف ویژه ترم بهار 🌱
رونمایی از اولین و تنها ربات تلگرامی جستجوی مقالات ژورنالی
×